Inspektor Akane Tsunemori t. 2

Taka utopia, że kryminał

Inspektor Akane Tsunemori Hikaru Miyoshiego i Psycho-Pass Committee – recenzja tomu 2

 

Z miesięczną obsuwą, ale kupiłam drugi tom Psycho-pass. I przeczytałam go tego samego dnia, a co!

Fabularnie manga kontynuuje śledztwo w fabryce dronów, wałkując również kwestię zaufania inspektorów do egzekutorów. Po odnalezieniu mordercy ekipa zajmuje się sprawą z blurba, czyli stara się ustalić, kto stoi za morderstwem człowieka, znanego w internecie jako Talisman. Nie ma co streszczać szczegółów, jedyne chciałam wspomnieć, że prowadzone przez Wydział Dochodzeniowy sprawy – poza pierwszą, która miała na celu pokazanie odbiorcom sposobu ich działania – powoli zaczynają się ze sobą łączyć, a stojący za nimi główny zły jest demonem przeszłości kilku naszych bohaterów.

Zmienił się trochę klimat historii. Pierwszy tom bardzo wyraźnie ukazywał prawa rządzące światem przedstawionym, a dystopijność utopii wręcz raziła w oczy. W drugim tomie związane z tym kwestie pojawiają się rzadziej, jedynie można się ich doszukać w rozważaniach nad relacją inspektor – egzekutor i konsekwencjach bycia inspektorem („im dłużej zajmujesz się łapaniem przestępców, tym lepiej rozumiesz ich sposób myślenia i się do nich upodabniasz” t.1, s, 126). Na pierwszy plan wysuwa się za to sama akcja poprzez fakt, że rozwiązywane sprawy (na razie) pośrednio łączą się z głównymi bohaterami. Sporo uwagi poświęcono też relacjom między postaciami i przedstawianiu ich backstory. Poznajemy przeszłość Kougamiego i Gino (a moje przypuszczenia, zwerbalizowane w recenzji pierwszego tomu, sprawdziły się! Tylko jednego elementu nie przewidziałam), która dobrze wyjaśnia różnicę w ich zachowaniu, a uzupełnia ją pewien szczegół z rodzinnej przeszłości inspektora.

Ogólnie tomik czytało mi się dobrze. Wprawdzie był moment w fabryce dronów, gdy pogubiłam się w akcji i nawet sprawdzałam, czy strony nie są pomylone, a moja nadzieja na choćby małą rewolucję przeciwko Sybilli jeszcze nie umarła, to i tak jestem usatysfakcjonowana. Jakby nie było, dostałam sporo informacji o Shinyi Kougamim, a to przecież dla niego pięknego z okładki pierwszego tomu serię zaczęłam kupować.

Na obwolucie widnieje Gino, poważny, regulaminowo w idealnie zapiętej koszuli, co kontrastuje z Kougamim z poprzedniego tomu i jednocześnie uświadamia, jak bardzo schematycznie dobrany jest tu wygląd do charakteru postaci (co wcale nie jest wadą, bo jest zrobione sprawnie i nienachlanie) – po samym wyglądzie z grubsza można określić charakter danej postaci.

Tak się przesunął nadruk ;_;

Polskie wydanie w zasadzie bez zarzutu – w zasadzie, bo w moim egzemplarzu na obwolucie przesunął się nadruk z zielonej farby i nie pokrywa się ona z białymi elementami, które miała zakrywać. Z przodu tomiku ponownie wita nas kolorowa rozkładówka z wszystkimi bohaterami.

Serię dalej polecam 🙂 Wyczekuję kolejnego tomu z niecierpliwością, zwłaszcza że wciąż mam parę przypuszczeń o postaciach i ich relacjach, które czekają na potwierdzenie lub obalenie.

 

Tytuł Inspektor Akane Tsunemori t. 2
Autor Hikaru Miyoshi (rys.), Psycho-Pass Committee (scen.), Akira Amano (projekty postaci), Gen Urobuchi (scen. oryginalny)
Seria wydawnicza
Tytuł oryginalny Kanshikan Tsunemori Akane
Wydawnictwo oryginalne, rok Shueisha, 2012
Kraj Japonia
Tłumaczenie Anna Karpiuk
Miejsce i data wydania Warszawa, czerwiec 2017
Wydawnictwo Waneko
Wydanie I
Strony 192
ISBN tomu 978-83-8096-237-8
ISBN serii 978-83-8096-235-4
Format B6+ (~13,5×19,4 cm)
Okładka i inne miękka + obwoluta ze skrzydełkami
Zalecenia wiekowe wydawcy od 16 lat
Odbiorcy shounen
Gatunek / tagi akcja, tajemnica, dystopia, psychologiczna, sf, przyszłość, sensacja, kryminał
Cena okładkowa 19,99

 

Dostęp: posiadam

Kraków, 27 lipca 2017

 

10 uwag do wpisu “Inspektor Akane Tsunemori t. 2

  1. Może w dalekiej przyszłości sięgnę po ten tytuł – ale w pierwszej kolejności sięgnę po Gangsta jeśli już. Byle najpierw trochę przeczyścić półki, żeby nowe serie znalazły u mnie miejsce.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s