Les Bijoux t. 2

Nie wszystko złoto, co się świeci.

Walki z kryształami ciąg dalszy

Les Bijoux Sang-Sun Parka i Eun-Ha Jo – recenzja tomu 2

 

les bijoux 2Drugi tom Les Bijoux rzeczywiście jest lepszy niż poprzedni. Dostajemy trochę wyjaśnień dotyczących przepowiedni i przewodników, dzięki czemu wydarzenia nie wydają się już tak chaotyczne. Główny bohater staje przed koniecznością wyboru, czy chce realizować powierzoną mu rolę dziecka z przepowiedni. Pojawia się parę nowych postaci, kolejne magiczne artefakty, walki, bitwy – ogólnie rozwój wydarzeń na plus.

Sporo miejsca w kadrach zajął tym razem Diament. Poznajemy jego bolesną przeszłość oraz jego łagodną stronę, a ponieważ wiemy, że jest tyranem, to dualna skala czarne-białe przestaje wystarczać i trzeba sięgnąć po szarości. Ciekawie rozwija się też relacja między nim a Lazuli. Zaborcza miłość z jego strony, z jej strony pożądanie i jednocześnie chęć zemsty, nie zapominajmy też, że to tak naprawdę on. A może jednak ona? Albo dwie osoby w jednym? Patrząc na zachowanie Lazuli nie można powiedzieć, że to facet w kobiecym ciele – mam wrażenie, że kiedy Lapis zmienia się w Lazuli, jest to zmiana nie tylko biologiczna, ale i psychiczna: zmienia się postrzeganie świata, zmienia się zachowanie, zmieniają się emocje, nawet charakter postaci (Lapis to typowy nastolatek, narwany, naiwny; Lazuli jest poważniejsza, bardziej dojrzała). Ciekawe, jak to się dalej potoczy – i relacja między „kochankami”, i kwestia zmiany płci. W sumie polubiłam kobiecą wersję głównego bohatera (bardziej niż męską) i szkoda by było, gdyby na końcu, po zdjęciu klątwy, Lazuli zniknęła.

Jeżeli chodzi o innych bohaterów, to moją sympatię zaczął wzbudzać też Karneol – być może dlatego, że nie wiadomo, co się z nim stało. No ale nie mógł zginąć, bo kto przystawiałby się teraz do Lapisa? (Wiem, to niezbyt ambitny humor, a jednak mnie bawi 😉 ).

Jeżeli chodzi o czepianie się, to coraz bardziej zaczyna mnie drażnić Lapis w miniówie. Średnio pasuje mi też ten Demiurg. Jeżeli dobrze pamiętam, u Platona był to bóg, który stworzył świat, a potem się nim nie interesował i nie ingerował w jego losy. A tu – niczym ten chrześcijański – lituje się nad ludźmi, którzy pobłądzili, i zsyła im nadzieję w postaci obdarzonego boską mocą człowieka zdolnego odkupić świat. Więc Demiurg czy nie Demiurg? Chciałam się też poczepiać, że ilustrator nie potrafi rysować koni i jeźdźców w odpowiednich proporcjach – mam na myśli Diamenta i jego ogromnego wierzchowca, ale już Lapis na koniu wygląda normalnie… I nagle przyszło olśnienie: koń Diamenta to nie koń, tylko kształto-zmienny, wiec dlatego jest taki wielki! Ale i tak wygląda to śmiesznie.

W kwestii wydania zmiany tylko na gorsze: więcej błędów stylistycznych, interpunkcyjnych i literówek. Papier i druk dalej kiepskiej jakości. Onomatopeje pozostawione w oryginale i bez dodanych tłumaczeń. Zauważyłam też pewną niekonsekwencję: tom pierwszy był tomem czwartym serii Fresh, z kolei tom drugi to tom drugi serii Heart. Ktoś się orientuje, dlaczego tak jest? I jeszcze jedno: ten tom jest niższy od poprzedniego o 3 mm – niby nic, ale pedantyczna dusza kolekcjonera ucierpi.

Podsumowując, wyższa ocena drugiego tomu Les Bijoux na LC zdecydowanie uzasadniona. Mniej chaosu, więcej wyjaśnień, sensowny rozwój akcji i kilka zagrań pozostawiających czytelnika w niepewności zrobiło swoje. Wciąż nie jest to żaden szał ani wow, ale ja czytam dalej.

 

Tytuł Les Bijoux 2
Autor Sang-Sun Park (rys.), Eun-Ha Jo (scen.)
Seria wydawnicza Heart (vol. 2)
Tytuł oryginalny Les Bijoux
Wydawnictwo oryginalne, rok Daiwon, 2000
Kraj Korea
Tłumaczenie Katarzyna Demusiak
Miejsce i data wydania Wesoła, marzec 2005
Wydawnictwo Kasen
Wydanie I
Strony 188
ISBN tomu 83-921496-9-6
ISBN serii
Format B6+ (~12,8×19,2 cm)
Okładka i inne miękka
Zalecenia wiekowe wydawcy od 15 lat
Odbiorcy shoujo / shounen
Gatunek / tagi przygodowa, fantastyka, romans, przeszłość, zmiana płci
Cena okładkowa 19,90

Dostęp: pożyczona

Kraków, 2 sierpnia 2016

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s