Walkin’ Butterfly t. 4

Wola walki, zaufanie i inne tego typu

Walkin’ Butterfly Chihiro Tamaki – recenzja tomu 4

 

walkin butterfly 4Poprzedni tom zakończył się kryzysem u Michiko i jej szaleńczą jazdą Bóg wie gdzie, zakończoną wypadkiem. Na początkowych kartach tego tomiku bohaterka otrząsa się z szoku wywołanego informacją o ślubie senpaia i ucieka ze szpitala, by jednak wziąć udział w pokazie Mihary – w końcu tak długo i usilnie o to zabiegała, że poddanie się teraz byłoby głupotą. Zawiodłaby też parę osób, w tym samego projektanta. Ten, ryzykując zawalenie pokazu, postanawia czekać na modelkę, która urzekła go swoją wytrwałością i zyskała jego zaufanie. A Michiko, nie mając innego wyjścia, stara się złapać stopa, co po jakimś czasie się jej udaje – zatrzymuje się ciężarówka, którą prowadzi… ukochany senpai…

Ostatni tom Walkin’ Butterfly utwierdził mnie w przekonaniu, że to bardzo dobra seria. Wciąga i wywołuje uśmiech na twarzy. Po końcowych zachwytach przyszła też pora na refleksję: mówi się, że ta seria jest inna, że traktuje o poważniejszych problemach, że jest bardziej realistyczna itp. – jest w tym trochę racji, jeśli pomyśli się o całej rzeszy szkolnych szojek, od których odróżniają ją realia „dziania się” akcji. Ale z shoujo Chodzący motyl ma też sporo wspólnego, bo koniec końców jest dość standardową historią o spełnianiu marzeń i dojrzewaniu. Mangowe licealistki poza sercowymi problemami mają też inne, tj. zaakceptowanie samej siebie, zdecydowanie o własnej przyszłości, wytrwałe dążenie do obranego celu, konflikty z rodzicami. Michiko, choć szkoły nie ukończyła, to jest w wieku policealnym i zmaga się dokładnie z tym samym, a opowieść o jej karierze modelki nosi raczej znamiona bajki niż dokumentu o modelingu. Czy to wada tej mangi? Według mnie nie, w końcu nikt nie obiecywał, że będzie inaczej, a dobra historia tego typu jest po prostu dobrą historią tego typu.

Na szczególną pochwałę zasługuje zakończenie, w którym Michiko jawi się jako prawdziwa wojowniczka. Wydawało by się, że po osiągnięciu wyznaczonego celu ze spokojnym sumieniem będzie mogła spocząć w ramionach ukochanego, ona jednak rezygnuje z tej łatwej opcji i postanawia dalej iść obraną ścieżką – bo choć to potrwa dłużej i może się nie udać, to będzie to coś, czego dokonała o własnych siłach. I tak to, co dla bohaterów – zarówno Michiko, jak i Mihary – miało być finałem, stało się kolejnym stopniem do kolejnych celów.

A w ogóle to główna bohaterka i projektant to przeuroczy duet :). Najwięcej radości sprawiło mi oglądanie, jak sami zawstydzeni byli swoimi własnymi uczuciami. A zakochany i zazdrosny Mihara to już cud, miód i orzeszki :). Tylko te ckliwe maile na końcu jakoś tak zgrzytają, ale tyle to mogę wybaczyć.

Rysunki piękne jak zawsze (może poza jednym kadrem z rozchwianymi proporcjami dłoni i głowy), choć nie przypadła mi do gustu ilustracja z obwoluty, ta perspektywa od dołu sprawia, że Michiko wygląda dziwnie. Odnośnie do wydania tradycyjnie ponarzekam na brak wewnętrznych marginesów, przez co czasami nie da się przeczytać dialogów, zepsuty został też efekt dwustronicowego kadru ukazującego tryumfalne przejście Michiko po wybiegu. Tłumaczenie całkiem dobre, tylko korekta nawaliła i kilka przecinków siedzi nie na swoich miejscach. Więcej uwag nie mam.

Całość jest sprawnie opowiedziana, z odpowiednio wplecionymi elementami dramatycznymi i komediowymi i z zadowalającym happy endem, a mi pozostaje tylko polecić tę serię jako lekką, przyjemną i podnoszącą na duchu rozrywkę.

 

Tytuł Walkin’ Butterfly 4
Autor Chihiro Tamaki
Seria wydawnicza
Tytuł oryginalny Walkin’ Butterfly 4
Wydawnictwo oryginalne, rok Ohzora Publishing, 2007
Kraj Japonia
Tłumaczenie Magdalena Rokita
Miejsce i data wydania Gdańsk 2014
Wydawnictwo Taiga
Wydanie I
Strony 194
ISBN tomu 978-83-64204-10-4
ISBN serii 978-83-64204-03-6
Format B6+ (~13×18,3 cm)
Okładka i inne miękka + obwoluta ze skrzydełkami
Zalecenia wiekowe wydawcy
Odbiorcy josei
Gatunek / tagi obyczajowa, moda, współczesność
Cena okładkowa 19,99 (w tym 5 % VAT)

 

Dostęp: Biblioteka Jagiellońska

Kraków, 6 sierpnia 2015

 

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Walkin’ Butterfly t. 4

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s