Walkin’ Butterfly t. 3

Byle do przodu

Walkin’ Butterfly Chihiro Tamaki – recenzja tomu 3

 

walkin 3Kolejny tom Chodzącego motyla trzyma poziom poprzednich, więc jest bardzo dobrze.

Wiedźma postanawia zamknąć swoją agencję, nie tylko ze względów zdrowotnych, ale i z powodu braku zapału. Michiko zostaje więc sama, jednak – jak to ona – nie poddaje się, dalej bierze udział w castingach i szuka zleceń na własną rękę. Pewnego dnia „szczęście” się do niej uśmiecha i spotyka mężczyznę, który w zamian za „zrobienie wszystkiego, co każe”, obiecuje jej występ podczas pokazu biżuterii. Chyba każdemu normalnemu człowiekowi w takim momencie zapala się lampka ostrzegawcza i Michiko nie jest wyjątkiem. Niestety nie na wiele się to zdało w jej przypadku, bo desperacja bierze górę nad zdrowym rozsądkiem i dziewczyna zgadza się na tę podejrzaną propozycję. A potem robi się jeszcze mniej pedagogicznie, bo bohaterka budzi się skacowana w obcym mieszkaniu…

Krok za krokiem Michiko zbliża się do „rewanżowego” pokazu, a każde kolejne zlecenie zmienia też jej stosunek do modelingu: przestaje on być tylko sposobem na dotarcie do celu i staje się dla niej istotny sam w sobie. Świat mody powoli nabiera charakteru miejsca, do którego może należeć i dzięki któremu może polubić i zrozumieć siebie. Zmiany zachodzące w bohaterce nie dzieją się nagle i choć upływ czasu nie jest szczególnie akcentowany (jak np. w seriach szkolnych, gdzie jest on bardzo wyraźny przez obecność wakacji, egzaminów semestralnych itp.), to jednak dowiadujemy się, że od wydarzeń z pierwszego tomu minął już rok – rok intensywnej pracy, której efekty widoczne są w postawie początkującej modelki, w jej sposobie chodzenia, w profesjonalnym podejściu do pracy. Bohaterka nadal bywa narwana, ale jednocześnie jest spokojniejsza, pewniejsza siebie, bardziej świadoma własnej wartości. Po początkowym miotaniu się od jednej dorywczej pracy do drugiej, teraz odnalazła pewną stabilizację – wie, do czego dąży, i wie w jaki sposób to osiągnąć, a to przecież pierwszy krok do zmiany i przezwyciężenia niepewności, z którą ludzie (zwykle młodzi) spotykają się, gdy kończą pewien etap w życiu i nie bardzo mają pomysł, co dalej ze sobą począć (taki proces przezwyciężana niepewności i szukania swojego miejsca w życiu nazywa się dorastaniem, prawda?) – po prostu Michiko dorasta.

W tomie pojawią się też oczywiście Mihara; nadal twierdzi, że nie zatrudni Michiko w pokazie, jednak dziewczyna niezaprzeczalnie przykuwa jego uwagę (tak jak w poprzednim tomie) swoim uporem, zapałem i coraz bardziej profesjonalnym podejściem do pracy modelki. Ich spotkania i rozmowy to fragmenty, które szalenie mi się podobają, mają w sobie jakiś taki urok i sprawiają, że coraz bardziej jestem przekonana, że ta dwójka powinna się zejść. Choć wzajemnie potrafią doprowadzać się do irytacji, to równocześnie przy odrobinie dobrej woli i szczerej rozmowie nie mają problemu ze zrozumieniem siebie, a dodatkowo jak mało kto potrafią docenić pracę tego drugiego i włożony w nią trud.

Czytając zauważyłam też, że coraz bardziej zakochuję się w rysunkach autorki. Niby nie są jakieś wyjątkowe, raczej delikatne i szkicowe, a jednak nie mogę oderwać od nich oczu – zwłaszcza od zbliżeń na twarze.

Odnośnie do polskiego wydania: wszystko jest jak trzeba, choć nie ustrzeżono się literówki. Tomik wzbogacony został o wywiad z polską modelką robiącą karierę w Azji, Aleksandrą Łuczak.

Jeżeli komuś podobały się wcześniejsze tomy, ten także nie rozczaruje. Fabuła rozwija się sensownie, podobnie bohaterowie. Mamy trochę okruchów życia, trochę komedii i trochę dramatu, a wszystko przedstawione bardzo ładnymi ilustracjami. Jeśli finał będzie satysfakcjonujący, to Walkin’ Butterfly okaże się naprawdę dobrą serią.

 

Tytuł Walkin’ Butterfly 3
Autor Chihiro Tamaki
Seria wydawnicza
Tytuł oryginalny Walkin’ Butterfly 3
Wydawnictwo oryginalne, rok Ohzora Publishing, 2007
Kraj Japonia
Tłumaczenie Magdalena Rokita
Miejsce i data wydania Gdańsk 2014
Wydawnictwo Taiga
Wydanie I
Strony 208
ISBN tomu 978-83-64204-08-1
ISBN serii 978-83-64204-03-6
Format B6+ (~13×18,3 cm)
Okładka i inne miękka + obwoluta ze skrzydełkami
Zalecenia wiekowe wydawcy od 15 lat
Odbiorcy josei
Gatunek / tagi obyczajowa, moda, współczesność
Cena okładkowa 19,99 (w tym 5 % VAT)

 

Dostęp: Biblioteka Jagiellońska

Kraków, 25 maja 2015

 

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Walkin’ Butterfly t. 3

  • Koniec końców to kolejna wersja bajki o spełnianiu marzeń, ale wersja dobrze zrealizowana, którą czyta się przyjemnie i z uśmiechem na ustach. Polecam serię z czystym sumieniem 🙂

   Polubienie

 1. Mnie finał bardzo usatysfakcjonował, jestem świadoma wad tej mangi, ale mimo nich bardzo mi się podobała.
  Michiko+Mihara=OTP!
  A taki szkicowy styl bardzo mi się podoba, uwielbiam, gdy rysunek składa się z kilku kresek/maźnięć, ale w których widać, ze artysta wiedział co robi i że doszedł do tych umiejętności ciężką pracą. Nie przeszkodziło mi nawet gdy odkryłam, że jeden z moich ulubionych designerów używa do tego komputera, czyli może zrobić Ctrl+Z w każdej chwili.
  No i autorka jest bardzo miła, podziękowała mi za moje podziękowania na Twitterze 😀

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s