Battle Royale t. 4

Niech żyje nadzieja!

Battle Royale Koushuna Takamiego i Masayukiego Taguchiego – recenzja tomu 4

 

battle royale 4Czy Battle Royale już zawsze będzie mnie tak zaskakiwać?

Poprzedni tom zakończył się w trakcie walki Chigusy i Niidy – walki, w której podział na dobrą i złą postać był wyraźnie zarysowany. Oczywiście kibicowałam tej dobrej, a świadomość, że „bycie dobrym” w tym tytule nie gwarantuje przeżycia, wywołała u mnie spore emocje. Szala zwycięstwa przechylała się raz na korzyść jednej osoby, raz drugiej, ale takiego zakończenia tej walki się nie spodziewałam.

Dalej robi się bardziej spokojnie i wzruszająco, choć atmosferę psuje trochę okrzyk „Najdroższa przyjaciółko!” – ktoś się tak w ogóle zwraca do przyjaciół? Podobnie raziły mnie swoją nienaturalnością zwroty „drogi ojcze”, „drogi synu”. Przypuszczam, że w tych miejscach użyte były japońskie słowa określające ojca, syna i przyjaciółkę, których dokładne znaczenie trudno przełożyć na polski tak, by brzmiały naturalnie.

Czwarty tom pokazuje nam także dalsze losy drużyny sprawiedliwości. Kawada i Nanahara stają przed nieoczekiwanym problemem, który doprowadza do ich sporu. Obaj popełniają błędy, choć ostatecznie ten pierwszy jawi się jako macho-obrońca, a ten drugi sprawia wrażenie jeszcze bardziej nieodpowiedzialnego. Muszę też przyznać, że niebezpieczne sytuacje z ich udziałem nie poruszyły mnie tak bardzo, jak początkowa walka – prawdopodobnie dlatego, że nie spodziewam się, żeby głowni bohaterowie (a za takich ich uważam) mieli zginąć na tym etapie opowieści.

Odniosłam wrażenie, że nastrój tomu w stosunku do poprzednich uległ zmianie, a to za sprawą tendencyjnych i ocierających się o patos kadrów ukazujących zachód słońca, szybującego na wolności ptaka, a także męską przyjaźń (czy tam solidarność/braterstwo broni) wraz z determinacją i chęcią walki z programem. Do tego rozmowy o rodzącej się miłości i przemyślenia o szczęściu, którego można doznać nawet w tak okrutnych warunkach – i robi się tak nietypowo, bo wygląda to na shounenową bajeczkę o potędze miłości i przyjaźni, która pokonuje wszelkie przeciwności i prowadzi do happy endu…

Pomimo zaskakującego początku i kolejnych zmagań o życie, z tomu bije spokój i nadzieja. Wydaje się, że wszystko zmierza w dobrym kierunku, jest kilka postaci, które nie uległy programowi i chcą go zniszczyć. Dodatkowo Mimura i Kawada mają pomysły na wydostanie się z wyspy, co pozwala wierzyć, że gdy się spotkają i połączą siły, będą mieli realne szanse na zwycięstwo – a przynajmniej takie wrażenie odniosłam, kończąc czytać ten tom. Jednocześnie zapaliła mi się w głowie czerwona lampka, że prawdopodobnie autorzy kreują nastrój „to jednak może się udać” tylko po to, by potem go brutalnie zniszczyć, krzyżując plany drużyny sprawiedliwości i zabijając bohaterów w najmniej oczekiwanych momentach.

Autorzy umiejętnie igrają z odczuciami czytelników (a przynajmniej moimi), serwując mieszankę scen szokujących, obrzydliwych, krwawych oraz wzruszających, dodających otuchy i usypiających czujność. Jak dla mnie – super. Czekam na kolejne zaskakujące zwroty akcji, na kolejne trupy (jeszcze nikt nie zginął od wybuchu obroży!), ale także na kolejne gesty przyjaźni czy akty poświęcenia.

I już na sam koniec: wydanie bez zarzutu (poza tymi wspomnianymi nienaturalnie brzmiącymi zwrotami), czerń króluje na obwolucie i okładce, czerwień na kolorowej stronie. Strony z dodatkowymi informacjami przybliżają nam Kawadę i Mimurę. Nowością są kończące tom dwie strony z reklamami.

 

Tytuł Battle Royale 4
Autor Koushun Takami (scen.), Masayuki Taguchi (rys.)
Seria wydawnicza
Tytuł oryginalny Battle Royale 4
Wydawnictwo oryginalne, rok Akita Publishing, 2001
Kraj Japonia
Tłumaczenie Magdalena Malinowska, Ken’ichiro Watanuki
Miejsce i data wydania Warszawa, wrzesień 2012
Wydawnictwo Waneko
Wydanie I
Strony 202
ISBN tomu 978-83-62866-62-5
ISBN serii 987-83-61023-58-8
Format B6+ (~13,7×19,4 cm)
Okładka i inne miękka + obwoluta ze skrzydełkami
Zalecenia wiekowe wydawcy od 18 lat
Odbiorcy seinen
Gatunek / tagi akcja, thriller, horror, dystopia, psychologiczna, dramat
Cena okładkowa 19,99 (w tym 5 % VAT)

 

Dostęp: Biblioteka Jagiellońska

Kraków, 24 marca 2015

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s