Walkin’ Butterfly t. 2

Wywalczyć swoje miejsce

Walkin’ Butterfly Chihiro Tamaki – recenzja tomu 2

 

walkin 2Jeej, drugi tomik Walkin’ Butterfly jest jeszcze lepszy, niż pierwszy :).

Michiko została przyjęta do agencji modelek (a że agencja ledwo przędzie, to już inna sprawa) i wydaje jej się, że stąd już tylko krok do występu w pokazie Mihary. Pełna zapału bierze się do pracy, choć metody stosowane przez Tago (właścicielkę agencji) wielokrotnie budzą jej wątpliwości. Pojawiają się mniejsze i większe kryzysy – bo jak może być lepsza od dziewczyn z naturalnym talentem do takiej pracy? Raz za razem słyszy, że nie nadaje się na modelkę, lecz nie mogłaby spojrzeć w oczy ukochanemu senpaiowi, jeśli porzuciłaby swój cel. Po każdym zwątpieniu wraca więc do dalszych treningów – uczy się pozować do zdjęć oraz chodzić po wybiegu.

Otrzymujemy więc klasyczną historyjkę o ciężkiej pracy i determinacji, które prowadzą do spełnienia marzeń (przynajmniej na razie tak to wygląda) i to nie tylko w wykonaniu Michiko, ale i innych bohaterów. Okazuje się bowiem, że Mihara, wbrew temu, co mogło się wydawać po pierwszym tomie, nie należy do ścisłej czołówki japońskich, a tym bardziej światowych projektantów. Stworzył własną markę, która została zauważona, ale przed nim wciąż daleka droga na szczyt. Dodatkowo zmaga się z problemami finansowymi i (ta oryginalność!) niezrozumieniem rodziny. W mandze o swoje miejsce w świecie walczy więc nie tylko Michiko, ale i Mihara. A tym, co mnie szczególnie urzekło w postaci projektanta, jest jego podejście do mody, jego przekonanie, że odpowiednie ubranie może wiele zmienić w życiu człowieka – np. dodać pewności siebie czy pomóc wykreować odpowiedni wizerunek siebie samego.

Zanim przejdę do kwestii technicznych tomiku, chciałam jeszcze zwrócić uwagę na modę w Walkin’ Butterfly. Jeżeli ktoś oczekuje, że będzie mógł pooglądać piękne, wyjątkowe kreacje, to raczej się zawiedzie. Ubrania z pokazów zwykle odróżniają się od tych noszony przez bohaterów na co dzień, ale o ich wyjątkowości dowiadujemy się z kontekstu, bo same w sobie przypominają szkice.

Tomik prezentuje się ładnie, tym razem nic nie przebija spod obwoluty. Na okładce, tak jak poprzednio, umieszczono kadry z mangi. Niestety po zdjęciu obwolut z dwóch pierwszych tomów uderza niekonsekwencja – pierwszy komiks ma błyszczącą okładkę, drugi matową, poza tym w drugim jest większy napis na grzbiecie okładki. Na obwolutach ten problem się nie pojawia, więc dopóki tomiki będą w nich siedziały, wszystko będzie ok, jeśli jednak ktoś będzie chciał / musiał je zdjąć, to już nie będą się tak ładnie prezentować na półce.

W środku manga trzyma poziom, choć autorce parę razy nie udało się zachować odpowiednich proporcji dłoni, polskie wydawnictwo znów zgubiło parę przecinków i zostawiło kilka wyraźnych białych śladów po czyszczeniu onomatopei (ale przy czytaniu to nie przeszkadza). Zauważyłam też, że na stronie redakcyjnej został użyty Comic Sans – „najbardziej znienawidzony font świata” :).

Chociaż historia wydaje się schematyczna (ciężka praca => spełnienie marzeń), a jej zakończenie łatwe do przewidzenia (sukces początkującej modelki i projektanta), to jednak ma w sobie urok i przyjemnie się ją czyta. Rozbudowanie wątku Mihary urozmaiciło mangę, a cliffhanger nie pozwala nie sięgnąć po kolejny tom. Osobiście zastanawiam się też, czy w dalszej części zostanie bardziej poruszona kwestia życia uczuciowego głównej bohaterki… Przyznaję, że senpai jest w moim odczuciu za mało wyrazisty, by zostać jej partnerem, za to ciekawie mógłby wyglądać jej związek ze znienawidzonym projektantem.

 

Tytuł Walkin’ Butterfly 2
Autor Chihiro Tamaki
Seria wydawnicza
Tytuł oryginalny Walkin’ Butterfly 2
Wydawnictwo oryginalne, rok Ohzora Publishing, 2005
Kraj Japonia
Tłumaczenie Magdalena Rokita
Miejsce i data wydania Gdańsk 2013
Wydawnictwo Taiga
Wydanie I
Strony 214
ISBN tomu 978-83-64204-06-7
ISBN serii 978-83-64204-03-6
Format B6+ (~13×18,3 cm)
Okładka i inne miękka + obwoluta ze skrzydełkami
Zalecenia wiekowe wydawcy od 15 lat
Odbiorcy josei
Gatunek / tagi obyczajowa, moda, współczesność
Cena okładkowa 19,99 (w tym 5 % VAT)

 

Dostęp: Biblioteka Jagiellońska

Kraków, 28 kwietnia 2015

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s