Beautiful Days

Droga do szczęścia

Beautiful Days Hiro Madarame – recenzja tomiku

 

beautifuldaysCoś mnie podkusiło i znowu sięgnęłam po yaoi od Kotori. Jednotomówka Beautiful Days składa się z dwóch historii, które w zasadzie nie są tak złe, jak spodziewałam się po dawno temu czytanej recenzji.

Pierwszą z nich poznajemy z perspektywy nastoletniego Asahiego, który jako dziecko został porzucony i gdy już, już miał umrzeć z głodu i zimna, został przygarnięty przez Natsumego – gościa, który zbiera z ulicy wszelkie stworzenia potrzebujące pomocy. Zwierzęta zostają u niego na stałe, a dla ludzi to przystań, którą opuszczają po jakimś czasie (zwykle wtedy, gdy stwierdzają, że związek z Natsume nie wypali). Wyjątkiem jest Asahi, który zadomowił się na stałe (cóż innego mogło zrobić dziecko?) i w czasie wolnym od szkoły troszczy się o swojego nieogarniętego opiekuna. Choć często narzeka, to w rzeczywistości lubi taki układ: dzięki niemu wie, że jest komuś potrzebny. Pewnego dnia coś się jednak zmienia. Natsume przyprowadza nowego lokatora, którym jest Hiromi, jego były chłopak. Mężczyźni są ze sobą bardzo blisko, a do tego Hiromi potrafi lepiej zaopiekować się swoim partnerem i domem niż nastolatek. Asahi powoli zaczyna zdawać sobie sprawę, że jest zbędny i że jego relacja z Natsume nie była wcale taka wyjątkowa, postanawia się więc dyskretnie wycofać i nie przeszkadzać najważniejszej w jego życiu osobie w budowaniu szczęśliwego związku…

Historia nie jest skomplikowana, a śledząc przemyślenia Asahiego nietrudno się domyślić, że chłopak kocha swojego opiekuna (i wcale nie tak, jak się kocha opiekuna) i sam zaczyna to sobie uświadamiać. Dostajemy więc miłosny trójkącik, którego zakończenie nikogo raczej nie zaskoczy. W tej części mangi mi najbardziej spodobało się jednak uczucie odrzucenia, z którym zmagał się Asahi. Biorąc pod uwagę fakt, że już wcześniej został porzucony, jego wręcz obsesyjny lęk przed byciem niepotrzebnym wydaje się uzasadniony, a do tego przedstawiony całkiem zgrabnie.

Druga historia jest zdecydowanie bardziej skomplikowana – także przez to, że aż trójka bohaterów ma to samo imię, więc można mieć problem ze zorientowaniem się, o kim jest mowa. Opowieść dotyczy nieodwzajemnionego uczucia, mamy też porzucenia, zazdrość i chęć zemsty – brzmi trywialnie, ale pomysł jest ciekawy i dobrze zrealizowany (no, może trochę zbyt dramatycznie, zbyt patetycznie momentami). Obserwujemy związki budowane na kłamstwach i niedomówieniach, w których postacie ranią zarówno siebie, jak i tych, których kochają. A cała frajda z czytana polega na odkrywaniu, kto kogo naprawdę kocha, na kim chce się zemścić i dlaczego zszedł się z tym, z kim jest teraz.

Tak w większym i mniejszym skrócie prezentuje się treść mangi. Myślę, że istotne jest też zaznaczenie, że seksu ni ma. Znaczy jest, ale nie w komiksowych kadrach (poza jednym wyjątkiem, w którym i tak nic nie widać), więc jeśli ktoś liczył na efektowne zbliżenia, to nie w tym tytule :).

Na uwagę zasługuje kreska autorki – jest bardo specyficzna, ma też cechy charakterystyczne dla yaoi: wysokie, szczupłe postacie z długimi rękami i dużymi dłońmi. Mnie rysunki nie przeszkadzały, ale na początku musiałam się do nich przyzwyczaić. Słyszałam jednak, że dla niektórych były nie do przeskoczenia i właśnie z powodu kreski przerywali czytanie.

Polskie wydanie technicznie i graficznie wpisuje się we wzór Kolekcji Boy’s Love. W środku mamy jedną kolorową stronę z ilustracją i spisem treści, a na końcu notę od tłumacza, w której wyjaśnia on, dlaczego pozostawił angielskie tytuły (całości i rozdziałów). Przekład czyta się dobrze, choć pojawiło się kilka błędów interpunkcyjnych.

Króciutko podsumowując: Beautiful Days arcydziełem nie jest, ale jeżeli ktoś lubi historie o związkach męsko-męskich z nutką dramatyzmu, to nie powinien być zawiedziony.

 

Tytuł Beautiful Days
Autor Hiro Madarame
Seria wydawnicza Kolekcja Boy’s Love
Tytuł oryginalny Beautiful Days
Wydawnictwo oryginalne, rok Gentosha, 2011
Kraj Japonia
Tłumaczenie Tomasz Molski
Miejsce i data wydania Gołuski, listopad 2012
Wydawnictwo Kotori
Wydanie I
Strony 178
ISBN tomu 978-83-63650-03-2
ISBN serii 978-83-63650-01-8
Format B6+ (~13×18,2 cm)
Okładka i inne miękka ze skrzydełkami
Zalecenia wiekowe wydawcy od 18 lat
Odbiorcy josei
Gatunek / tagi yaoi, dramat, romans, współczesność
Cena okładkowa 22,90 (w tym 5 % VAT)

 

Dostęp: Biblioteka Jagiellońska

Kraków, 6 maja 2015

 

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Beautiful Days

    • Nie będę namawiać, zwłaszcza że opinie na temat tej mangi są podzielone. Dla mnie była całkiem, całkiem, ale nie na tyle, by trafiła na listę „do kupienia”.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s