Battle Royale t. 3

Zabawa się rozkręca

Battle Royale Koushuna Takamiego i Masayukiego Taguchiego – recenzja tomu 3

 

battle royale 3W trzeciej odsłonie Battle Royale początkowy szok bohaterów, wywołany uczestnictwem w programie, powoli opada, wszyscy zdali już sobie sprawę, że gra o życie rzeczywiście się toczy. Nie minął strach (lub zadowolenie, bo są i takie postacie, którym zaistniała sytuacja odpowiada), wciąż nie możemy jednak przewidzieć dalszego rozwoju i zachowania poszczególnych osób (zwłaszcza tych drugoplanowych). Klarują się za to kwestie dotyczące najważniejszych postaci: granice między głównymi „dobrymi” i „złymi” bohaterami zostają wytyczone (choć nie wykluczam, że może się to jeszcze zmienić).

Na początku nasza uwaga kierowana jest na „drużynę sprawiedliwości”. Kawada opowiada towarzyszom o swojej przeszłości, która wyjaśnia jego wcześniejsze zachowanie (i potwierdza moje przypuszczenia 🙂 ). Trochę zaskakuje reakcja Nanahary i Noriko na te informacje, ale może jako uczestnicy programu patrzą na to po prostu z innej perspektywy niż ja. Albo są zbyt naiwni i skończy się tak, jak przewiduje Kamon (ten rządowy opiekun projektu): że Kawada zjednał sobie sojuszników, bo tak początkowo jest łatwiej przeżyć, a kiedy przestaną mu być potrzebni, to się ich pozbędzie. Dodatkowo Kawada doskonale zdaje sobie sprawę, że jego zachowanie może coś takiego sugerować, sam też podejrzewa o takie działanie Mimurę. I robi się ciekawie – komu tak naprawdę można ufać? Czy dobrzy bohaterowie okażą się dobrymi do końca? Trudno powiedzieć, ale jak na razie wierzę Kawadzie, wierzę, że chce on, żeby poprzednie doświadczenia się nie powtórzyły.

W kadrach znalazło się też miejsce dla dwóch postaci, o które upominałam się pod koniec poprzedniej recenzji Battle Royale – koszykarza Mimury i mistrza sztuk walki Sugimury. Obaj poradzili sobie z brutalną rzeczywistością gry całkiem dobrze i zachowali zdrowy rozsądek, a ich zachowanie pokazuje, że są to porządni goście i – tak po prostu – dobrzy ludzie.

Działania Mimury potwierdzają, że jego odważna i buntownicza postawa z pierwszego tomu nie była jednorazowym zagraniem. Jak widać, przeciwstawianie się rządowi to jego chleb powszedni, z niecierpliwością czekam więc, aż połączy siły z drużyną sprawiedliwości i razem zorganizują rewolucję i obalą panujący tam system totalitarny! (A tak poważnie to zastanawiam się, czy chociaż dwójce z nich uda się przeżyć…). Z kolei Sugimura swoje antenowe pięć minut wykorzystuje na załatwianie prywatnych spraw i nie w głowie mu żadne rewolucje, co nie zmienia faktu, że jego postawa także budzi sympatię. W ostatnim rozdziale pojawia się też nowa heroina, która świetnie pasuje do ekipy Nanahary, tomik kończy się jednak cliffhangerem i nie wiemy, czy w ogóle uda się jej przeżyć…

Patrząc na tom już bardziej ogólnie, mogę powiedzieć, ze zabierając się za czytanie, trzeba się nastawić nie tylko na kolejną porcję brutalnych śmierci, ale także na sporą dawkę erotyki (czy wręcz pornografii). Tę ostatnią serwuje nam dodatkowy rozdział, którego centralną postacią jest piękna i zdemoralizowana Souma, a poznajemy w nim przykład jej zachowania jeszcze sprzed programu.

Trzeci tom Battle Royale jak najbardziej spełnił moje – wysoko postawione – oczekiwania. Usatysfakcjonowało mnie to, że moje przypuszczenia odnośnie Kawady okazały się słuszne. Ucieszyło mnie, że pojawili się bohaterowie, których los mnie interesował. Zaciekawiły mnie nowe postacie – nawet, jeżeli szybko zginęły, to ich pojawienie się zaliczam na plus, ponieważ wprowadza większe zróżnicowanie bohaterów, ich charakterów, zachowania; dostajemy wręcz przegląd nastoletnich doświadczeń z różnych sfer życia (z naciskiem na sferę uczuciowo-seksualną). Parę rzeczy mnie zaskoczyło (jedna nawet bardzo, a do tego mnie zmartwiła, bo może pokrzyżować plany drużynie sprawiedliwości), coś obrzydziło i zszokowało. Krótko mówiąc – ciąg dalszy świetnej, wciągającej historii.

A pod względem wydania wszystko jak poprzednio, tylko zamiast stron z ważnym pojęciami dostajemy krótkie charakterystyki bohaterów (Nanahary i Noriko). I brakuje przecinków w opisie na obwolucie.

 

Tytuł Battle Royale 3
Autor Koushun Takami (scen.), Masayuki Taguchi (rys.)
Seria wydawnicza
Tytuł oryginalny Battle Royale 3
Wydawnictwo oryginalne, rok Akita Publishing, 2001
Kraj Japonia
Tłumaczenie Magdalena Malinowska, Agnieszka Budzich
Miejsce i data wydania Warszawa, lipiec 2012
Wydawnictwo Waneko
Wydanie I
Strony 202
ISBN tomu 978-83-62866-61-8
ISBN serii 987-83-61023-58-8
Format B6+ (~13,7×19,4 cm)
Okładka i inne miękka + obwoluta ze skrzydełkami
Zalecenia wiekowe wydawcy od 18 lat
Odbiorcy seinen
Gatunek / tagi akcja, thriller, horror, dystopia, psychologiczna, dramat
Cena okładkowa 19,99 (w tym 5 % VAT)

 

Dostęp: Biblioteka Jagiellońska

Kraków, 21 marca 2015

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s