Sztuka japońska w krakowskich muzeach

Zauważyłam, że w ostatnim czasie w Krakowie pojawiło się kilka wystaw, które mogą zaciekawić osoby zainteresowane mangami i Japonią:

  • Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, 30 XI 2014 – 18 V 2015 (później wystawa będzie w Warszawie, Toruniu i Wrocławiu); więcej informacji pod linkiem: Arcydzieła sztuki japońskiej.
  • Logiczna emocja. Współczesna sztuka japońska w MOCAK-u (Muzeum Sztuki Współczesnej), 13 II 2015 – 26 IV 2015; informacje: Logiczna emocja.
  • W przestrzeni Smoka. Sztuka chińska w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego, 20 II 2015 – 5 VII 2015, wśród wydarzeń towarzyszących raz w miesiącu – zawsze w którąś niedzielę o 12.00 – odbywa się zwiedzanie z przewodnikiem (w cenie zwykłego biletu), więcej informacji: W przestrzeni Smoka.
  • Gekiga. Komiks japoński 1945-1978 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, 8 III 2015 – 3 V 2015, i tu muszę przyznać, że krótki opis tej wystawy zabił mi ćwieka, bo jako twórcę tego gatunku (czy też nurtu) wymienia Tezukę, a byłam przekonana, że mangi gekiga wykształciły się niejako w opozycji do skierowanych do dzieci komiksów Tezuki… Cóż, będę musiała poszukać informacji na ten temat. A o wystawie można poczytać tu: Gekiga.

To tyle moich muzealnych znalezisk. Sama jeszcze nie byłam na tych wystawach, ale wybieram się i zachęcam innych – jeżeli jesteście lub będziecie w Krakowie, to warto wpisać wizytę w którymś z tych muzeów do swojego kalendarza.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s