Dia Game

Gra o miłość (lekko zabarwiona wampiryzmem)

Dia Game Kotory Byaku – recenzja tomiku

 

dia_cover_small_frontPiękny, srebrzystowłosy wampirek Dia przybywa do Japonii, kolejny raz uciekając przed swoimi prześladowcami. Na nieszczęście, już pierwszego dnia w nowym miejscu, Dia wpada na Kuro – łowcę, który wytrwale obserwuje go od lat (dziesięciu, jeśli trzymać się konkretów), ma jednak nietypową zasadę: jeśli wampir nie krzywdzi ludzi, on pozwala mu żyć dalej. Z tego powodu Dia nigdy jeszcze nikogo nie zaatakował, żywiąc się jedynie krwią zwierząt. Jednak bez przerwy łażący za nim łowca strasznie bohatera irytuje. Po takim niefortunnym spotkaniu do Dii uśmiecha się jednak szczęście. Szczęście to ma na imię Totsuka i jest przystojnym handlarzem, który proponuje zagubionemu wampirowi pomoc i przygarnia go pod swój dach. Od zawsze osamotniony Dia z każdym dniem coraz bardziej uświadamia sobie, że to właśnie z tym człowiekiem chciałby spędzić swoją wampirzą wieczność. Zaczyna więc snuć plan przemienienia go w podobnego sobie.

Kolejna jednotomówka o fabule – zacytuję jednego z bohaterów – „prostej jak budowa cepa” (ale to chyba cecha większości tego typu publikacji mangowych), przeciętna, niewyróżniająca się także rysunkami, a mimo to posiadająca pewien urok (mam wrażenie, że większość jednotomówek, które czytałam, określam mianem „urocza”…). Uroczy jest przede wszystkim Dia – roztrzepany, niewinny, trochę niezaradny, niby potwór, a wcale nie straszny, ot, taki uke, który potrzebuje dzielnego, męskiego opiekuna, chroniącego go przed łowcami i samotnością. Kuro także zdobył moją sympatię. To twardy łowca, w każdej chwili gotowy stanąć do walki, czuwający nad bezpieczeństwem ludzi, w pobliżu których przebywa nasz wampirek (czy aby na pewno?), no i nie szczędzący Dii kąśliwych uwag. Z kolei Totsuka jest człowiekiem miłym i uczynnym, który bez zastanowienia pomógł tytułowemu bohaterowi (czy to on będzie tym, który zostanie obrońcą Dii?).

Występowanie postaci wampira i łowcy umiejscawia mangę w obrębie fantastyki, jest to jednak tylko otoczka, która służy do ukazania historii miłosnej. Czas więc na parę słów o uczuciach bohaterów. Obserwujemy, jak postacie krążą wokół siebie, częściowo nieświadome swoich odczuć, częściowo niechcące i niemogące się do nich przyznać. W końcu parka ląduje w łóżku (tak, sceny łóżkowe są powodem etykietki +18), a po kilku rozmowach i pokonaniu jeszcze paru przeszkód ich relacja stabilizuje się, a miłość rozkwita (cóż za zaskoczenie, prawda? W końcu we współczesnym yaoi jest tyle historii o nieszczęśliwej, niespełnionej, trudnej miłości, że tych z happy endem ze świeczką szukać).

Polskie wydanie oceniam jako bardzo dobre. Dostajemy porządnie przygotowany tomik w obwolucie, z kolorową stroną na początku. Widać, że redakcja jest zaprzyjaźniona ze słownikami poprawnościowymi (albo po prostu ma to we krwi), bo nie wyłapałam żadnych błędów, nawet zgubionych przecinków. Znalazłam tylko jedną stronę, na której dymek był zbyt blisko klejenia (za mały wewnętrzny margines), więc trudno go było przeczytać, nawet pomimo szerokiego otwierania tomu.

Podsumowując: myślę, że manga zadowoli fanów gatunku – rysunki są ładne, historia prosta i spójna, a bohaterowie wystarczająco wyraziści, by dać się polubić. Pozostali czytelnicy raczej nie mają po co po nią sięgać, bo nie jest to tytuł, który wypada znać bez względu na upodobania. W moich zasobach komiks raczej się nie znajdzie (raczej, bo jeśli trafi się jakaś wyjątkowa okazja, to sprawę przemyślę), ponieważ preferuję opowieści, które nie wchodzą bohaterom do sypialni. Pomijając jednak gusta gatunkowe, stwierdzić należy, że jest to udany debiut wydawnictwa Ringo Ame. Mam nadzieję, że kolejne ich publikacje będą równie dobrze przygotowane.

 

Tytuł Dia Game
Autor Kotora Byaku
Seria wydawnicza Boy’s Love
Tytuł oryginalny Dia Game
Wydawnictwo oryginalne, rok Gentosha, 2012
Kraj Japonia
Tłumaczenie Bartosz Madziar
Miejsce i data wydania Kraków, luty 2014
Wydawnictwo Ringo Ame
Wydanie I
Strony 164
ISBN tomu 978-83-938965-0-9
ISBN serii
Format B6+ (~13×18,5 cm)
Okładka i inne miękka + obwoluta ze skrzydełkami
Zalecenia wiekowe wydawcy od 18 lat
Odbiorcy josei
Gatunek / tagi yaoi, romans, fantastyka, przeszłość, wampiry
Cena okładkowa 19,90 (w tym 5 % VAT)

 

Dostęp: Biblioteka Jagiellońska

Kraków, 11 lipca 2014

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s